Hirose Electric Co Ltd DF11-12DS-2V(20)
DF11-12DS-2V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF11-12DS-2V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount
Datasheet Download
DF11-12DS-2V(20).pdf
Availability of DF11-12DS-2V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF11-12DS-2V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-12DS-2V(20)
Internal Part NumberEIS-DF11-12DS-2V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF11
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-12DS-2V(20)
Related LinksDF11-12D, DF11-12DS-2V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-12DS-2V(20) Details Description
Related parts for DF11-12DS-2V(20)
THYRISTOR 6V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE REC 16-DIP datasheet.pdf
IC CTLR POS HOTSWAP AUTO 10MSOP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 22AWG WHT SHLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf