Vishay/Dale RWR82SR499FSS73
RWR82SR499FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82SR499FSS73
Brief Description
RES 0.499 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82SR499FSS73.pdf
Availability of RWR82SR499FSS73
QUANTITY
RWR82SR499FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82SR499FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR82SR499FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.499
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82SR499FSS73
Related LinksRWR82SR, RWR82SR499FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82SR499FSS73 Details Description
Related parts for RWR82SR499FSS73
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA GOLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.38V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 10" H2O datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 0.9MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
ETN 19" RACK MNGD 26 10/100 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR EP5382QI datasheet.pdf
SWITCH 3 POS datasheet.pdf