Vishay/Dale RLR07C3902GPRSL
RLR07C3902GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3902GPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3902GPRSL.pdf
Availability of RLR07C3902GPRSL
QUANTITY
RLR07C3902GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3902GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3902GPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3902GPRSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3902GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3902GPRSL Details Description
Related parts for RLR07C3902GPRSL
RES SMD 1.78K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC AMP HBT GAAS 1/2W 8-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SC70-6 datasheet.pdf
SENSOR IMAGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 20W TO263 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 710MA 295 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf