Amphenol Industrial PT08P-20-16S(151)
PT08P-20-16S(151) picture photo
Mfg. Part Number
PT08P-20-16S(151)
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08P-20-16S(151).pdf
Availability of PT08P-20-16S(151)
QUANTITY
PT08P-20-16S(151) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08P-20-16S(151)
Internal Part NumberEIS-PT08P-20-16S(151)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08P-20-16S(151)
Related LinksPT08P-20, PT08P-20-16S(151) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08P-20-16S(151) Details Description
Related parts for PT08P-20-16S(151)
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 2POS .197 BROWN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 519MA 260 MOHM datasheet.pdf
RES 383K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 31POS SCKT datasheet.pdf
IC BATT GAS GAUGE LIION 12SON datasheet.pdf
15A GFCI AUTO2'MLD TTAP 3X5-15 datasheet.pdf