TDK Corporation MLG1005S0N6CT000
MLG1005S0N6CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG1005S0N6CT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 0.6NH 1A 100 MOHM SMD
Datasheet Download
MLG1005S0N6CT000.pdf
Availability of MLG1005S0N6CT000
QUANTITY
MLG1005S0N6CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG1005S0N6CT000
Internal Part NumberEIS-MLG1005S0N6CT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
High Frequency Inductor Family
Other Drawings1005 (0402) Footprint
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance0.6nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG1005S0N6CT000
Related LinksMLG1005S, MLG1005S0N6CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG1005S0N6CT000 Details Description
Related parts for MLG1005S0N6CT000
CONN HEADER 24POS .100 R/A DL datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT TB datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 19POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
TVS DIODE 451VWM 725VC DO204AC datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
MA-2DPC2,1NC+1NO,2M CABLE datasheet.pdf
IC FEMTOCLOCK LVPE 32VFQFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf