Hirose Electric Co Ltd DF11-18DEP-2A
DF11-18DEP-2A picture photo
Mfg. Part Number
DF11-18DEP-2A
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Adapters
Brief Description
CONN ADAPTER PLUG/PLUG 18POS 2MM
Datasheet Download
DF11-18DEP-2A.pdf
Availability of DF11-18DEP-2A
QUANTITY
DF11-18DEP-2A Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-18DEP-2A
Internal Part NumberEIS-DF11-18DEP-2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Adapters
SeriesDF11
Convert From (Adapter End)Plug, Male Pins
Convert To (Adapter End)Plug, Male Pins
Number of Positions18
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-18DEP-2A
Related LinksDF11-1, DF11-18DEP-2A Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-18DEP-2A Details Description
Related parts for DF11-18DEP-2A
IC VREF SHUNT 1.22V 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG INLINE 4POS SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUS 125V T/D PLUG 3.2A EDISON datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
508 TB SPR PLU HOOK/E datasheet.pdf
HU STRND 20AWG GREEN 5000' datasheet.pdf
JT 13C 13#22D SKT WALL RECP datasheet.pdf
DSUB 37 F CRIMP FLOA G TIN datasheet.pdf