Hirose Electric Co Ltd DF11-18DS-2R26(05)
DF11-18DS-2R26(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF11-18DS-2R26(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 18POS 2MM
Datasheet Download
DF11-18DS-2R26(05).pdf
Availability of DF11-18DS-2R26(05)
QUANTITY
DF11-18DS-2R26(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-18DS-2R26(05)
Internal Part NumberEIS-DF11-18DS-2R26(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF11
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions18
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge26 AWG
FeaturesClosed End
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-18DS-2R26(05)
Related LinksDF11-18DS, DF11-18DS-2R26(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-18DS-2R26(05) Details Description
Related parts for DF11-18DS-2R26(05)
IC REG LDO ADJ 0.8A DDPAK datasheet.pdf
GDT 150V 15% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5NS 256FTBGA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 176LQFP datasheet.pdf
SHEET COPPER FOIL 19.1MM SQ 5/PK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
TOOL INSERTION 20 GA datasheet.pdf
DDR3 2GB SODIMM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf