Hirose Electric Co Ltd DF11-22DP-2DS(22)
DF11-22DP-2DS(22) picture photo
Mfg. Part Number
DF11-22DP-2DS(22)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 22POS 2MM RT ANG TIN
Datasheet Download
DF11-22DP-2DS(22).pdf
Availability of DF11-22DP-2DS(22)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF11-22DP-2DS(22) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-22DP-2DS(22)
Internal Part NumberEIS-DF11-22DP-2DS(22)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package220
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF11
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions22
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.118" (3.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-22DP-2DS(22)
Related LinksDF11-22D, DF11-22DP-2DS(22) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-22DP-2DS(22) Details Description
Related parts for DF11-22DP-2DS(22)
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 10-DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" DBL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf