Hirose Electric Co Ltd DF11-22DS-2V(20)
DF11-22DS-2V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF11-22DS-2V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount
Datasheet Download
DF11-22DS-2V(20).pdf
Availability of DF11-22DS-2V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF11-22DS-2V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-22DS-2V(20)
Internal Part NumberEIS-DF11-22DS-2V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF11
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions22
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-22DS-2V(20)
Related LinksDF11-22D, DF11-22DS-2V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-22DS-2V(20) Details Description
Related parts for DF11-22DS-2V(20)
CARD EDGE 86POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 630V X7T 2220 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE SKT datasheet.pdf