Hirose Electric Co Ltd DF11-24DS-2R26(53)
DF11-24DS-2R26(53) picture photo
Mfg. Part Number
DF11-24DS-2R26(53)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 24POS 2MM
Datasheet Download
DF11-24DS-2R26(53).pdf
Availability of DF11-24DS-2R26(53)
QUANTITY
DF11-24DS-2R26(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-24DS-2R26(53)
Internal Part NumberEIS-DF11-24DS-2R26(53)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF11
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions24
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge26 AWG
FeaturesClosed End
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-24DS-2R26(53)
Related LinksDF11-24DS, DF11-24DS-2R26(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-24DS-2R26(53) Details Description
Related parts for DF11-24DS-2R26(53)
BOX ABS GRAY 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 98POS 3.00MM datasheet.pdf
IC COMPARATOR DIFF QUAD 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 4.48K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 460MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf