Hirose Electric Co Ltd DF11-28DP-2DSA(24)
DF11-28DP-2DSA(24) picture photo
Mfg. Part Number
DF11-28DP-2DSA(24)
Brief Description
CONN HEADER 28POS 2MM PCB TIN
Datasheet Download
DF11-28DP-2DSA(24).pdf
Availability of DF11-28DP-2DSA(24)
QUANTITY
DF11-28DP-2DSA(24) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-28DP-2DSA(24)
Internal Part NumberEIS-DF11-28DP-2DSA(24)
Featured ProductDF11 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package16
SeriesDF11
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.118" (3.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-28DP-2DSA(24)
Related LinksDF11-28DP, DF11-28DP-2DSA(24) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-28DP-2DSA(24) Details Description
Related parts for DF11-28DP-2DSA(24)
IDC CABLE - MKR40K/MC40G/MKR40K datasheet.pdf
IDC CABLE - MKS50K/MC50G/MCS50K datasheet.pdf
CONN HOUSING PAL 8POS 2MM WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V SOT23-3 datasheet.pdf
IC EMI FILTER ESD PROT AUD 5CSP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf