Hirose Electric Co Ltd DF11-8DP-SP2
DF11-8DP-SP2 picture photo
Mfg. Part Number
DF11-8DP-SP2
Manufacturer
Product Category
Shunts, Jumpers
Brief Description
CONN SHORTING JUMPER 8POS 2MM
Datasheet Download
DF11-8DP-SP2.pdf
Availability of DF11-8DP-SP2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF11-8DP-SP2 Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-8DP-SP2
Internal Part NumberEIS-DF11-8DP-SP2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Category Connectors, Interconnects
FamilyShunts, Jumpers
Series-
Packaging-
TypeInsulated
GenderMale Pins
Number of Positions or Pins (Grid)8 (2 x 4)
Pitch-
Height-
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-8DP-SP2
Related LinksDF11-8, DF11-8DP-SP2 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-8DP-SP2 Details Description
Related parts for DF11-8DP-SP2
IDC CABLE - MPD20K/MC20G/MPD20K datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.523 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.4A 134 MOHM datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf