Schurter DF11.3751.0010.01
DF11.3751.0010.01 picture photo
Mfg. Part Number
DF11.3751.0010.01
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
DF11 .A126MJ15C0.0010.01 1.5A
Datasheet Download
DF11.3751.0010.01.pdf
Availability of DF11.3751.0010.01
QUANTITY
DF11.3751.0010.01 Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11.3751.0010.01
Internal Part NumberEIS-DF11.3751.0010.01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDF11 Series.igsDF11 Series.stpDF11 Series.x_bDF11 Series.dxfDF11 Series.wrl
PCN Design/SpecificationDF11 Internal Wiring 19/Jan/2015
PCN Assembly/OriginDF11 Origin 12/Aug/2014
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesDF11
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL1.5A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch FeaturesCircuit Breaker, Switch On-Off, Illuminated
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 29.00mm x 73.50mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress ProtectionIP40
ApprovalscULus, ENEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11.3751.0010.01
Related LinksDF11.375, DF11.3751.0010.01 Datasheet, Schurter Distributor
DF11.3751.0010.01 Details Description
Related parts for DF11.3751.0010.01
IC OPAMP GP 2.5MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CABLE 9COND 20AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 280MA 780 MOHM datasheet.pdf
C/A MT-RJ/MT-RJ MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN VERT EDGE II datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
PLASTIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP 4.7 UF 20% 63 V datasheet.pdf