Hirose Electric Co Ltd DF11C-22DP-2V(57)
DF11C-22DP-2V(57) picture photo
Mfg. Part Number
DF11C-22DP-2V(57)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 22POS GOLD
Datasheet Download
DF11C-22DP-2V(57).pdf
Availability of DF11C-22DP-2V(57)
QUANTITY
DF11C-22DP-2V(57) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11C-22DP-2V(57)
Internal Part NumberEIS-DF11C-22DP-2V(57)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF11
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions22
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11C-22DP-2V(57)
Related LinksDF11C-22, DF11C-22DP-2V(57) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11C-22DP-2V(57) Details Description
Related parts for DF11C-22DP-2V(57)
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC SNGL INVERTER GATE SC70-5 datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 58PS GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 0.133 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf