Hirose Electric Co Ltd DF11C-24DP-2V(57)
DF11C-24DP-2V(57) picture photo
Mfg. Part Number
DF11C-24DP-2V(57)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 24POS GOLD
Datasheet Download
DF11C-24DP-2V(57).pdf
Availability of DF11C-24DP-2V(57)
QUANTITY
DF11C-24DP-2V(57) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11C-24DP-2V(57)
Internal Part NumberEIS-DF11C-24DP-2V(57)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF11
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11C-24DP-2V(57)
Related LinksDF11C-24, DF11C-24DP-2V(57) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11C-24DP-2V(57) Details Description
Related parts for DF11C-24DP-2V(57)
DIODE SCHOTTKY 30V 220MA SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
ROUTING GATEWAY X5 1XRTT VERIZON datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Header 34 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
BOARD EVALUATION XR1009ISO8 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf