Hirose Electric Co Ltd DF11C-40DP-2V(57)
DF11C-40DP-2V(57) picture photo
Mfg. Part Number
DF11C-40DP-2V(57)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 40POS GOLD
Datasheet Download
DF11C-40DP-2V(57).pdf
Availability of DF11C-40DP-2V(57)
QUANTITY
DF11C-40DP-2V(57) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11C-40DP-2V(57)
Internal Part NumberEIS-DF11C-40DP-2V(57)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF11
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11C-40DP-2V(57)
Related LinksDF11C-40, DF11C-40DP-2V(57) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11C-40DP-2V(57) Details Description
Related parts for DF11C-40DP-2V(57)
CONN RECEPT HR 4POS 2.5MM WHITE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 900KHZ 16SO datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 36POS R/A datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 5SO datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 200W 100V datasheet.pdf
IGBT 600V 220A 536W TO-264L datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LOG datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF11 ACCESSORIES datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V CH 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf