Hirose Electric Co Ltd DF11CZ-20DS-2V(22)
DF11CZ-20DS-2V(22) picture photo
Mfg. Part Number
DF11CZ-20DS-2V(22)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount
Datasheet Download
DF11CZ-20DS-2V(22).pdf
Availability of DF11CZ-20DS-2V(22)
QUANTITY
DF11CZ-20DS-2V(22) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11CZ-20DS-2V(22)
Internal Part NumberEIS-DF11CZ-20DS-2V(22)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11CZ-20DS-2V(22)
Related LinksDF11CZ-20, DF11CZ-20DS-2V(22) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11CZ-20DS-2V(22) Details Description
Related parts for DF11CZ-20DS-2V(22)
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 50W datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM20H/AE20M/X datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.5V SOT23-5 datasheet.pdf
RES 3.83 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 24.3V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
RES SMD 7.5KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 11.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf