Hirose Electric Co Ltd DF11CZ-22DS-2V(52)
DF11CZ-22DS-2V(52) picture photo
Mfg. Part Number
DF11CZ-22DS-2V(52)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
DF11CZ-22DS-2V(52).pdf
Availability of DF11CZ-22DS-2V(52)
QUANTITY
DF11CZ-22DS-2V(52) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11CZ-22DS-2V(52)
Internal Part NumberEIS-DF11CZ-22DS-2V(52)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions22
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11CZ-22DS-2V(52)
Related LinksDF11CZ-22, DF11CZ-22DS-2V(52) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11CZ-22DS-2V(52) Details Description
Related parts for DF11CZ-22DS-2V(52)
IC REG SWTCHD CAP ADJ 0.1A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 90 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V LVDS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
MIN D MA PCR NON MAGNETIC_25P_CR datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 17POS INLINE SKT datasheet.pdf