Hirose Electric Co Ltd DF11CZ-26DS-2V(22)
DF11CZ-26DS-2V(22) picture photo
Mfg. Part Number
DF11CZ-26DS-2V(22)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount
Datasheet Download
DF11CZ-26DS-2V(22).pdf
Availability of DF11CZ-26DS-2V(22)
QUANTITY
DF11CZ-26DS-2V(22) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11CZ-26DS-2V(22)
Internal Part NumberEIS-DF11CZ-26DS-2V(22)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11CZ-26DS-2V(22)
Related LinksDF11CZ-26, DF11CZ-26DS-2V(22) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11CZ-26DS-2V(22) Details Description
Related parts for DF11CZ-26DS-2V(22)
LED 2.3X7MM YEL PANEL MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 5MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8DIP datasheet.pdf
IC REG CHARGE PUMP 5V 50MA 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR PHOTOLOGIC SIDE LOOKING datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS 30AWG 15IN datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 2:1 QUAD LV 16-QSOP datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 25NS 32PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 7.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf