Hirose Electric Co Ltd DF11G-20DP-2V(20)
DF11G-20DP-2V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF11G-20DP-2V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS 2MM SMD TIN
Datasheet Download
DF11G-20DP-2V(20).pdf
Availability of DF11G-20DP-2V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF11G-20DP-2V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11G-20DP-2V(20)
Internal Part NumberEIS-DF11G-20DP-2V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package17
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF11
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11G-20DP-2V(20)
Related LinksDF11G-20, DF11G-20DP-2V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11G-20DP-2V(20) Details Description
Related parts for DF11G-20DP-2V(20)
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
IC 8 BIT 3US DAC S/O 8VSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER SPI 44QFN datasheet.pdf
4P, RAST 5 TAB HEADER, THV datasheet.pdf
MICRO 31C P 12" WHT JACKS datasheet.pdf
TOOL - BASE datasheet.pdf
OSC VCTCXO 24.576MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf