Hirose Electric Co Ltd DF11Z-12DS-2V(20)
DF11Z-12DS-2V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF11Z-12DS-2V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount
Datasheet Download
DF11Z-12DS-2V(20).pdf
Availability of DF11Z-12DS-2V(20)
QUANTITY
DF11Z-12DS-2V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11Z-12DS-2V(20)
Internal Part NumberEIS-DF11Z-12DS-2V(20)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
Standard Package24
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF11
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11Z-12DS-2V(20)
Related LinksDF11Z-12, DF11Z-12DS-2V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11Z-12DS-2V(20) Details Description
Related parts for DF11Z-12DS-2V(20)
CONN HEADR BRKWAY .100 46POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
INDICATOR PRESS TO TEST datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 520MA 520 MOHM TH datasheet.pdf
TEST CONNECTOR datasheet.pdf
MICRO 37C P /33 10CR 72" datasheet.pdf
M30 10MM NPN NO 5M CBL datasheet.pdf