Vishay/Vitramon VJ1210Y183JBLAT4X
VJ1210Y183JBLAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y183JBLAT4X
Brief Description
CAP CER 0.018UF 630V X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y183JBLAT4X.pdf
Availability of VJ1210Y183JBLAT4X
QUANTITY
VJ1210Y183JBLAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y183JBLAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y183JBLAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y183JBLAT4X
Related LinksVJ1210Y1, VJ1210Y183JBLAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y183JBLAT4X Details Description
Related parts for VJ1210Y183JBLAT4X
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8DFN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 1A 115V datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM IP57 12VDC datasheet.pdf