Hirose Electric Co Ltd DF12(3.0)30DS0.5V80
DF12(3.0)30DS0.5V80 picture photo
Mfg. Part Number
DF12(3.0)30DS0.5V80
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECPT 30POS 3MM SMD
Datasheet Download
DF12(3.0)30DS0.5V80.pdf
Availability of DF12(3.0)30DS0.5V80
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF12(3.0)30DS0.5V80 Order Process
Ship out your order
Specifications of DF12(3.0)30DS0.5V80
Internal Part NumberEIS-DF12(3.0)30DS0.5V80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF12
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions30
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights3mm
Height Above Board0.087" (2.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF12(3.0)30DS0.5V80
Related LinksDF12(3.0), DF12(3.0)30DS0.5V80 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF12(3.0)30DS0.5V80 Details Description
Related parts for DF12(3.0)30DS0.5V80
CIR BRKR THRMMAG 3A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CARD EDGE 36POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
EVAL BOARD OPAMP FOR SOT23-6 datasheet.pdf
BEAM UNIT HEAD FOR E3C-LR11 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
MODULE ZIGBEE 802.15.4 W/PCB ANT datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 39MH 104MA 4.8 OHM TH datasheet.pdf