Hirose Electric Co Ltd DF12-36DS-0.5V(80)
DF12-36DS-0.5V(80) picture photo
Mfg. Part Number
DF12-36DS-0.5V(80)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 36POS SMT 0.5MM
Datasheet Download
DF12-36DS-0.5V(80).pdf
Availability of DF12-36DS-0.5V(80)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF12-36DS-0.5V(80) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF12-36DS-0.5V(80)
Internal Part NumberEIS-DF12-36DS-0.5V(80)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package39
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF12
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions36
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights3.5mm, 4mm, 5mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF12-36DS-0.5V(80)
Related LinksDF12-36DS, DF12-36DS-0.5V(80) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF12-36DS-0.5V(80) Details Description
Related parts for DF12-36DS-0.5V(80)
CONN RCPT 60POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CBL ASSY NYLN WTC 2PIN 10' datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
MINI CAM IV TERMIN-N MACHINE datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-UMAX datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf