Schurter DF12.0031.9310.1
DF12.0031.9310.1 picture photo
Mfg. Part Number
DF12.0031.9310.1
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
MOD PWR ENTRY 15A 250V M5 SCREW
Datasheet Download
DF12.0031.9310.1.pdf
Availability of DF12.0031.9310.1
QUANTITY
DF12.0031.9310.1 Order Process
Ship out your order
Specifications of DF12.0031.9310.1
Internal Part NumberEIS-DF12.0031.9310.1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDF12 Series.igsDF12 Series.stpDF12 Series.x_bDF12 Series.dxfDF12 Series.wrl
PCN Design/SpecificationDF12 Wiring 05/Aug/2015
PCN Assembly/OriginDF12.yyyy.yyyy.y Origin 12/Aug/2014
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesDF12
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch FeaturesCircuit Breaker, Switch On-Off
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.80mm x 75.50mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress ProtectionIP40
ApprovalscULus, ENEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF12.0031.9310.1
Related LinksDF12.003, DF12.0031.9310.1 Datasheet, Schurter Distributor
DF12.0031.9310.1 Details Description
Related parts for DF12.0031.9310.1
PC BOARD 10"X10" 2X PTH/GND 0.1" datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK 100' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A TO-263 datasheet.pdf