Schurter DF12.0847.5310.1
DF12.0847.5310.1 picture photo
Mfg. Part Number
DF12.0847.5310.1
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
MOD PWR ENTRY 6A 250V M5 SCREW
Datasheet Download
DF12.0847.5310.1.pdf
Availability of DF12.0847.5310.1
QUANTITY
DF12.0847.5310.1 Order Process
Ship out your order
Specifications of DF12.0847.5310.1
Internal Part NumberEIS-DF12.0847.5310.1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDF12 Series.igsDF12 Series.stpDF12 Series.x_bDF12 Series.dxfDF12 Series.wrl
PCN Design/SpecificationDF12 Wiring 05/Aug/2015
PCN Assembly/OriginDF12.yyyy.yyyy.y Origin 12/Aug/2014
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesDF12
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch FeaturesCircuit Breaker, Switch On-Off
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.80mm x 75.50mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress ProtectionIP40
ApprovalscULus, ENEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF12.0847.5310.1
Related LinksDF12.084, DF12.0847.5310.1 Datasheet, Schurter Distributor
DF12.0847.5310.1 Details Description
Related parts for DF12.0847.5310.1
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
IC ZERO DELAY CLOCK BUFF 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 12V @ 5A POS CC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 70V 200MA SOT23 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 40V 8.6A/6.5A 8-SO datasheet.pdf