Schurter DF12.0847.5310.1
DF12.0847.5310.1 picture photo
Mfg. Part Number
DF12.0847.5310.1
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
MOD PWR ENTRY 6A 250V M5 SCREW
Datasheet Download
DF12.0847.5310.1.pdf
Availability of DF12.0847.5310.1
QUANTITY
DF12.0847.5310.1 Order Process
Ship out your order
Specifications of DF12.0847.5310.1
Internal Part NumberEIS-DF12.0847.5310.1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDF12 Series.igsDF12 Series.stpDF12 Series.x_bDF12 Series.dxfDF12 Series.wrl
PCN Design/SpecificationDF12 Wiring 05/Aug/2015
PCN Assembly/OriginDF12.yyyy.yyyy.y Origin 12/Aug/2014
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesDF12
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch FeaturesCircuit Breaker, Switch On-Off
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.80mm x 75.50mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress ProtectionIP40
ApprovalscULus, ENEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF12.0847.5310.1
Related LinksDF12.084, DF12.0847.5310.1 Datasheet, Schurter Distributor
DF12.0847.5310.1 Details Description
Related parts for DF12.0847.5310.1
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC TRANSDUCER BRIDGE 24TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 0.5A TO220FP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 4PF 0.5PF 100V 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5445 datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf