Schurter DF12.3000.9310.1
DF12.3000.9310.1 picture photo
Mfg. Part Number
DF12.3000.9310.1
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
MOD PWR ENTRY 15A 250V M5 SCREW
Datasheet Download
DF12.3000.9310.1.pdf
Availability of DF12.3000.9310.1
QUANTITY
DF12.3000.9310.1 Order Process
Ship out your order
Specifications of DF12.3000.9310.1
Internal Part NumberEIS-DF12.3000.9310.1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDF12 Series.igsDF12 Series.stpDF12 Series.x_bDF12 Series.dxfDF12 Series.wrl
PCN Design/SpecificationDF12 Wiring 05/Aug/2015
PCN Assembly/OriginDF12.yyyy.yyyy.y Origin 12/Aug/2014
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesDF12
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch FeaturesCircuit Breaker, Switch On-Off
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.80mm x 75.50mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress ProtectionIP40
ApprovalscULus, ENEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF12.3000.9310.1
Related LinksDF12.300, DF12.3000.9310.1 Datasheet, Schurter Distributor
DF12.3000.9310.1 Details Description
Related parts for DF12.3000.9310.1
TRANS PREBIAS NPN 200MW MINI3 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS datasheet.pdf
THYRISTOR 300V 150A DO-214AA datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 112QFP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.2A SOT23 datasheet.pdf
HEAT SHRINK 1=150M datasheet.pdf
RES 388 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf