Hirose Electric Co Ltd DF12A-20DS-0.5V(81)
DF12A-20DS-0.5V(81) picture photo
Mfg. Part Number
DF12A-20DS-0.5V(81)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 20POS 0.5MM GOLD SMD
Datasheet Download
DF12A-20DS-0.5V(81).pdf
Availability of DF12A-20DS-0.5V(81)
QUANTITY
DF12A-20DS-0.5V(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF12A-20DS-0.5V(81)
Internal Part NumberEIS-DF12A-20DS-0.5V(81)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
Featured ProductDF12 Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF12
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights3.5mm, 4mm, 5mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF12A-20DS-0.5V(81)
Related LinksDF12A-20D, DF12A-20DS-0.5V(81) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF12A-20DS-0.5V(81) Details Description
Related parts for DF12A-20DS-0.5V(81)
BOX ALUM NATURAL 4"L X 2.25"W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV RS422/RS485 32LGA datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf