GeneSiC Semiconductor FR85DR02
FR85DR02 picture photo
Mfg. Part Number
FR85DR02
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP REV 200V 85A DO5
Datasheet Download
FR85DR02.pdf
Availability of FR85DR02
QUANTITY
FR85DR02 Order Process
Ship out your order
Specifications of FR85DR02
Internal Part NumberEIS-FR85DR02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)85A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 85A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)200ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-5
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR85DR02
Related LinksFR85, FR85DR02 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
FR85DR02 Details Description
Related parts for FR85DR02
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 1.7A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 1CH 5KSPS 24SSOP datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
RES 833 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR EJECT LATCH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf