Hirose Electric Co Ltd DF12A-60DS-0.5V(81)
DF12A-60DS-0.5V(81) picture photo
Mfg. Part Number
DF12A-60DS-0.5V(81)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 60POS 0.5MM GOLD SMD
Datasheet Download
DF12A-60DS-0.5V(81).pdf
Availability of DF12A-60DS-0.5V(81)
QUANTITY
DF12A-60DS-0.5V(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF12A-60DS-0.5V(81)
Internal Part NumberEIS-DF12A-60DS-0.5V(81)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
Featured ProductDF12 Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF12
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights3.5mm, 4mm, 5mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF12A-60DS-0.5V(81)
Related LinksDF12A-60D, DF12A-60DS-0.5V(81) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF12A-60DS-0.5V(81) Details Description
Related parts for DF12A-60DS-0.5V(81)
CAP TANT 15UF 20V 10% 2812 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 25mA Backlight 20-TQFN (4x4) datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 16A POWERPAIR datasheet.pdf
CAP CER 5PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
DIE SET SHIELD CRIMP HVP800 90DE datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf