Hirose Electric Co Ltd DF12B-36DS-0.5V(86)
DF12B-36DS-0.5V(86) picture photo
Mfg. Part Number
DF12B-36DS-0.5V(86)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 36POS SMD 0.5MM
Datasheet Download
DF12B-36DS-0.5V(86).pdf
Availability of DF12B-36DS-0.5V(86)
QUANTITY
DF12B-36DS-0.5V(86) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF12B-36DS-0.5V(86)
Internal Part NumberEIS-DF12B-36DS-0.5V(86)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF12
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions36
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights3.5mm, 4mm, 5mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF12B-36DS-0.5V(86)
Related LinksDF12B-36D, DF12B-36DS-0.5V(86) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF12B-36DS-0.5V(86) Details Description
Related parts for DF12B-36DS-0.5V(86)
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 28SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
LED RA 3.4MM 565NM GRN DIFF datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 24pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT STEEL LUG datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7S RADIAL datasheet.pdf