Hirose Electric Co Ltd DF12B-40DS-0.5V(86)
DF12B-40DS-0.5V(86) picture photo
Mfg. Part Number
DF12B-40DS-0.5V(86)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 40POS 0.5MM GOLD SMD
Datasheet Download
DF12B-40DS-0.5V(86).pdf
Availability of DF12B-40DS-0.5V(86)
QUANTITY
DF12B-40DS-0.5V(86) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF12B-40DS-0.5V(86)
Internal Part NumberEIS-DF12B-40DS-0.5V(86)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
Featured ProductDF12 Series
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF12
PackagingCut Tape (CT)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions40
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights3.5mm, 4mm, 5mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF12B-40DS-0.5V(86)
Related LinksDF12B-40D, DF12B-40DS-0.5V(86) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF12B-40DS-0.5V(86) Details Description
Related parts for DF12B-40DS-0.5V(86)
RELAY AUTOMOTIVE SPST 10A 12V datasheet.pdf
IC MUX 8:1 HI SPEED 44-MLF datasheet.pdf
IC INVERTER UNBUFF HEX 14-TSSOP datasheet.pdf
SENS 3000PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS SNGL SMD datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 43 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CONNECTCARD WI-I.MX28 ANDROID datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE PIN RA datasheet.pdf