Hirose Electric Co Ltd DF12B-60DS-0.5V(86)
DF12B-60DS-0.5V(86) picture photo
Mfg. Part Number
DF12B-60DS-0.5V(86)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 60POS SMT .5MM
Datasheet Download
DF12B-60DS-0.5V(86).pdf
Availability of DF12B-60DS-0.5V(86)
QUANTITY
DF12B-60DS-0.5V(86) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF12B-60DS-0.5V(86)
Internal Part NumberEIS-DF12B-60DS-0.5V(86)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
Featured ProductDF12 Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF12
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights3.5mm, 4mm, 5mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF12B-60DS-0.5V(86)
Related LinksDF12B-60D, DF12B-60DS-0.5V(86) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF12B-60DS-0.5V(86) Details Description
Related parts for DF12B-60DS-0.5V(86)
CARDEDGE LO PRO 36POS .156 GRN datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.8V 0.5A SYNC 6TDFN datasheet.pdf
6 BUTTON REPLACEMENT CVR 4026 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
8PORT MIPORT UNIVERSAL PCI CARD datasheet.pdf
RES 0.11 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf