Hirose Electric Co Ltd DF12D(3.0)60DP0.5V80
DF12D(3.0)60DP0.5V80 picture photo
Mfg. Part Number
DF12D(3.0)60DP0.5V80
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 60POS 3MM SMT 0.5MM
Datasheet Download
DF12D(3.0)60DP0.5V80.pdf
Availability of DF12D(3.0)60DP0.5V80
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF12D(3.0)60DP0.5V80 Order Process
Ship out your order
Specifications of DF12D(3.0)60DP0.5V80
Internal Part NumberEIS-DF12D(3.0)60DP0.5V80
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package28
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF12
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights3mm
Height Above Board0.091" (2.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF12D(3.0)60DP0.5V80
Related LinksDF12D(3.0), DF12D(3.0)60DP0.5V80 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF12D(3.0)60DP0.5V80 Details Description
Related parts for DF12D(3.0)60DP0.5V80
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3K OHM 5% 20W datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 2POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 400VDC AXIA datasheet.pdf