Hirose Electric Co Ltd DF13-10DP-1.25V(55)
DF13-10DP-1.25V(55) picture photo
Mfg. Part Number
DF13-10DP-1.25V(55)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS 1.25MM SMD AU
Datasheet Download
DF13-10DP-1.25V(55).pdf
Availability of DF13-10DP-1.25V(55)
QUANTITY
DF13-10DP-1.25V(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13-10DP-1.25V(55)
Internal Part NumberEIS-DF13-10DP-1.25V(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF13 Series
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF13
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.049" (1.25mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13-10DP-1.25V(55)
Related LinksDF13-10DP, DF13-10DP-1.25V(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13-10DP-1.25V(55) Details Description
Related parts for DF13-10DP-1.25V(55)
EMITTER IR 940NM 50MA T-1 datasheet.pdf
IC FPGA 2M CONFIG MEM 44TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.9A 70 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1.5UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf