Hirose Electric Co Ltd DF13-20DS-1.25DSA(50)
DF13-20DS-1.25DSA(50) picture photo
Mfg. Part Number
DF13-20DS-1.25DSA(50)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 20 Position 0.049" (1.25mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
DF13-20DS-1.25DSA(50).pdf
Availability of DF13-20DS-1.25DSA(50)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF13-20DS-1.25DSA(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13-20DS-1.25DSA(50)
Internal Part NumberEIS-DF13-20DS-1.25DSA(50)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package31
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF13
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.049" (1.25mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13-20DS-1.25DSA(50)
Related LinksDF13-20DS-, DF13-20DS-1.25DSA(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13-20DS-1.25DSA(50) Details Description
Related parts for DF13-20DS-1.25DSA(50)
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 9/16-18 UNF 1-5V datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 300MA 170 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 50MA 28 OHM SMD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
ROUND SPACER M2.5 NYLON 1/2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT PIN datasheet.pdf