Hirose Electric Co Ltd DF13A-5P-1.25H(51)
DF13A-5P-1.25H(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF13A-5P-1.25H(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 5POS 1.25MM R/A SMD
Datasheet Download
DF13A-5P-1.25H(51).pdf
Availability of DF13A-5P-1.25H(51)
QUANTITY
DF13A-5P-1.25H(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13A-5P-1.25H(51)
Internal Part NumberEIS-DF13A-5P-1.25H(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF13 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF13
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions5
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13A-5P-1.25H(51)
Related LinksDF13A-5P-, DF13A-5P-1.25H(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13A-5P-1.25H(51) Details Description
Related parts for DF13A-5P-1.25H(51)
IC MPU Z180 10MHZ 64DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
IC PLD 15NS 20PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 0.137 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 112 I/O 144TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 60W datasheet.pdf