LED Engin Inc. LZ1-30G100-0G23
LZ1-30G100-0G23 picture photo
Mfg. Part Number
LZ1-30G100-0G23
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED EMITTER GRN 525NM MINI MCPCB
Datasheet Download
LZ1-30G100-0G23.pdf
Availability of LZ1-30G100-0G23
QUANTITY
LZ1-30G100-0G23 Order Process
Ship out your order
Specifications of LZ1-30G100-0G23
Internal Part NumberEIS-LZ1-30G100-0G23
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesLZ1
Packaging-
TypeLED Module
ColorGreen
CCT (K)-
Wavelength525nm
ConfigurationRound
Flux @ Current/Temperature - Test164 lm (145 lm ~ 182 lm)
Current - Test1A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.7V
Lumens/Watt @ Current - Test44 lm/W
Current - Max1.2A
CRI (Color Rendering Index)-
Viewing Angle80°
Features-
Size / Dimension11.50mm Diameter
Height4.60mm
Light Emitting Surface (LES)3.20mm
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LZ1-30G100-0G23
Related LinksLZ1-30G, LZ1-30G100-0G23 Datasheet, LED Engin Inc. Distributor
LZ1-30G100-0G23 Details Description
Related parts for LZ1-30G100-0G23
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP datasheet.pdf
CONN BUSHING FOR BNC CONNECTOR datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
GDT 350V 20% 10KA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf