Hirose Electric Co Ltd DF13B-12P-1.25V(20)
DF13B-12P-1.25V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF13B-12P-1.25V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 12POS 1.25MM SMD TIN
Datasheet Download
DF13B-12P-1.25V(20).pdf
Availability of DF13B-12P-1.25V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF13B-12P-1.25V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13B-12P-1.25V(20)
Internal Part NumberEIS-DF13B-12P-1.25V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF13
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13B-12P-1.25V(20)
Related LinksDF13B-12P, DF13B-12P-1.25V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13B-12P-1.25V(20) Details Description
Related parts for DF13B-12P-1.25V(20)
CONN HOUSING DUAL ROW 40POS .100 datasheet.pdf
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP CER 33PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 19POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .127M 24POS datasheet.pdf
CONN DUST CAP FOR 6 POS MOD JACK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf