Hirose Electric Co Ltd DF13B-12P-1.25V(51)
DF13B-12P-1.25V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF13B-12P-1.25V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 12POS 1.25MM SMD AU
Datasheet Download
DF13B-12P-1.25V(51).pdf
Availability of DF13B-12P-1.25V(51)
QUANTITY
DF13B-12P-1.25V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13B-12P-1.25V(51)
Internal Part NumberEIS-DF13B-12P-1.25V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF13 Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF13
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13B-12P-1.25V(51)
Related LinksDF13B-12P, DF13B-12P-1.25V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13B-12P-1.25V(51) Details Description
Related parts for DF13B-12P-1.25V(51)
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
SENSOR 5KPSIA 1/8NPT RIBN W/CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 250PS GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf