Hirose Electric Co Ltd DF13B-5P-1.25V(51)
DF13B-5P-1.25V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF13B-5P-1.25V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
5 POS HDR STRGT SNGL ROW SMT GLD
Datasheet Download
DF13B-5P-1.25V(51).pdf
Availability of DF13B-5P-1.25V(51)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF13B-5P-1.25V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13B-5P-1.25V(51)
Internal Part NumberEIS-DF13B-5P-1.25V(51)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDF13 Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF13
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions5
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13B-5P-1.25V(51)
Related LinksDF13B-5P-, DF13B-5P-1.25V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13B-5P-1.25V(51) Details Description
Related parts for DF13B-5P-1.25V(51)
INDUCT ARRAY 6 COIL 160.6UH SMD datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
IC COUNTER UP/DOWN 6-BIT 28-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS .156 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 127 TYPE A 7POS datasheet.pdf
AML78 SQ DUMMY HOUSING datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 565POS GOLD datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 85MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf