Hirose Electric Co Ltd DF13B-8P-1.25V(51)
DF13B-8P-1.25V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF13B-8P-1.25V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 8POS 1.25MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF13B-8P-1.25V(51).pdf
Availability of DF13B-8P-1.25V(51)
QUANTITY
DF13B-8P-1.25V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13B-8P-1.25V(51)
Internal Part NumberEIS-DF13B-8P-1.25V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF13 Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF13
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13B-8P-1.25V(51)
Related LinksDF13B-8P-, DF13B-8P-1.25V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13B-8P-1.25V(51) Details Description
Related parts for DF13B-8P-1.25V(51)
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SSMINI3 datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 6.42K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DBL 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 61MA 105 OHM SMD datasheet.pdf
RES 1.355K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf