Hirose Electric Co Ltd DF14-20P-1.25H(55)
DF14-20P-1.25H(55) picture photo
Mfg. Part Number
DF14-20P-1.25H(55)
Brief Description
CONN HEADER 20POS 1.25MM R/A SMD
Datasheet Download
DF14-20P-1.25H(55).pdf
Availability of DF14-20P-1.25H(55)
QUANTITY
DF14-20P-1.25H(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF14-20P-1.25H(55)
Internal Part NumberEIS-DF14-20P-1.25H(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF14 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package16
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF14
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF14-20P-1.25H(55)
Related LinksDF14-20P-, DF14-20P-1.25H(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF14-20P-1.25H(55) Details Description
Related parts for DF14-20P-1.25H(55)
CONN SPD FLG 16-22 AWG #8 P-G datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 16 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 24"W datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP PLAST SHLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf