Hirose Electric Co Ltd DF14A-8P-1.25H(20)
DF14A-8P-1.25H(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF14A-8P-1.25H(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 8POS 1.25MM R/A SMD
Datasheet Download
DF14A-8P-1.25H(20).pdf
Availability of DF14A-8P-1.25H(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF14A-8P-1.25H(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF14A-8P-1.25H(20)
Internal Part NumberEIS-DF14A-8P-1.25H(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF14
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF14A-8P-1.25H(20)
Related LinksDF14A-8P-, DF14A-8P-1.25H(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF14A-8P-1.25H(20) Details Description
Related parts for DF14A-8P-1.25H(20)
IC CPLD 72MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD123T datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 84MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf