Hirose Electric Co Ltd DF14A-8P-1.25H(55)
DF14A-8P-1.25H(55) picture photo
Mfg. Part Number
DF14A-8P-1.25H(55)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 8POS 1.25MM R/A SMD
Datasheet Download
DF14A-8P-1.25H(55).pdf
Availability of DF14A-8P-1.25H(55)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF14A-8P-1.25H(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF14A-8P-1.25H(55)
Internal Part NumberEIS-DF14A-8P-1.25H(55)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF14
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF14A-8P-1.25H(55)
Related LinksDF14A-8P-, DF14A-8P-1.25H(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF14A-8P-1.25H(55) Details Description
Related parts for DF14A-8P-1.25H(55)
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 540 I/O 900FBGA datasheet.pdf
RES 2.26M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 450.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 7POS ORG datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
XLAMP CXA1816 LED datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf