Recom Power RCOB-1050
RCOB-1050 picture photo
Mfg. Part Number
RCOB-1050
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 25-44V 1.05A
Datasheet Download
RCOB-1050.pdf
Availability of RCOB-1050
QUANTITY
RCOB-1050 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCOB-1050
Internal Part NumberEIS-RCOB-1050
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesRCOB
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)198VAC
Voltage - Input (Max)264VAC
Voltage - Output25 ~ 44 V
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts)46W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, SCP
RatingsIP20
Operating Temperature-20°C ~ 50°
Efficiency90%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension4.79" L x 3.07" W x 0.87" H (121.7mm x 78.0mm x 22.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCOB-1050
Related LinksRCOB, RCOB-1050 Datasheet, Recom Power Distributor
RCOB-1050 Details Description
Related parts for RCOB-1050
SENSOR PRESS GAUGE 10" H2O 4SIP datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 55.5 OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 79.6 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
DIN RAIL 35MMX7.5MM SLOTTED 2M datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf