Diodes Incorporated DF15005M
DF15005M picture photo
Mfg. Part Number
DF15005M
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
RECT BRIDGE GPP 1.5A 50V DFM
Datasheet Download
DF15005M.pdf
Availability of DF15005M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF15005M Order Process
Ship out your order
Specifications of DF15005M
Internal Part NumberEIS-DF15005M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAnalog/Discrete 10/June/2010
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingTube
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)50V
Current - DC Forward (If) (Max)1.5A
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-EDIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device PackageDFM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF15005M
Related LinksDF15, DF15005M Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DF15005M Details Description
Related parts for DF15005M
LED GREEN 0603 SMD datasheet.pdf
SWITCH UNIT RECTANGULAR ALT 3POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 15W D2PAK datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 332 OHM 1% 5W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 84MM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
PLUG 120V datasheet.pdf