Hirose Electric Co Ltd DF18B-20DS-0.4V(81)
DF18B-20DS-0.4V(81) picture photo
Mfg. Part Number
DF18B-20DS-0.4V(81)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 20POS DUAL 0.4MM SMD
Datasheet Download
DF18B-20DS-0.4V(81).pdf
Availability of DF18B-20DS-0.4V(81)
QUANTITY
DF18B-20DS-0.4V(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF18B-20DS-0.4V(81)
Internal Part NumberEIS-DF18B-20DS-0.4V(81)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF18
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights1.5mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF18B-20DS-0.4V(81)
Related LinksDF18B-20D, DF18B-20DS-0.4V(81) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF18B-20DS-0.4V(81) Details Description
Related parts for DF18B-20DS-0.4V(81)
LED RED DIFFUSED 2SMD R/A datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 4K 20SOIC datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DRVR 16SO datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 8A 5V datasheet.pdf
BASIC SW -ENEC/CQC16 4A 250VAC datasheet.pdf
TERMINATION TOOL datasheet.pdf
CONN FC ATTENUATOR 7DB datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 8.2UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf