Hirose Electric Co Ltd DF18C-100DP-0.4V(51)
DF18C-100DP-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF18C-100DP-0.4V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 100POS DUAL 0.4MM SMD
Datasheet Download
DF18C-100DP-0.4V(51).pdf
Availability of DF18C-100DP-0.4V(51)
QUANTITY
DF18C-100DP-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF18C-100DP-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF18C-100DP-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF18
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights1.5mm
Height Above Board0.046" (1.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF18C-100DP-0.4V(51)
Related LinksDF18C-100D, DF18C-100DP-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF18C-100DP-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF18C-100DP-0.4V(51)
IC MCU 8BIT 768B OTP 18DIP datasheet.pdf
CONN SPRING 3POS SNGL .370 SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 62 OHM 0404 datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC RS485 TRANSCEIVER LP 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO204AC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf